tga
27 دی 1401 - 16:23

لیست طولانی نقص‌ها و کمبودهای ارتش آلمان

یک نشریه آلمانی در مطلبی به شرایط اسف بار ارتش آلمان و لیست طولانی کمبودها و ضعف‌ها به عنوان چالشی برای وزیر دفاع جدید آلمان اشاره کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "ان تی وی" آلمان در مطلبی نوشت: جنگ اوکراین به صورت بی وقفه مشکلاتی را که ارتش آلمان سال‌ها با آن روبرو بوده است، آشکار و تشدید کرده است. حالا جانشین کریستین لامبرشت، وزیر دفاع سابق آلمان در برابر مشکلات بسیاری قرار دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: با پایان جنگ سرد، دفاع ملی و اتحادی در آلمان از دهه 1990 به تدریج به عقب رانده شد. آلمان که توسط دوستان و متحدان احاطه شده بود به طور فزاینده ای بر عملیات خارجی، مانند افغانستان، به عنوان مأموریت اصلی خود متمرکز شد. برای این کار، نیروها به واحدهای متحرک نیاز داشتند و صدها تانک جنگی یا توپخانه برای دفاع از خاک آلمان به میدان آمد. نهایتاً با جنگ اوکراین مشخص شد که این یک ارزیابی نادرست در آن زمان بود. اکنون دولت فدرال در حال مواجهه با وضعیتی دشوار است.

با پایان یافتن تهدیدات اتحاد جماهیر شوروی، کمبودها و ضعف هایی نیز در ارتش آلمان نمایان شد. امروزه نیروها عملاً در همه مناطق فاقد بسیاری سیستم های مادی و تسلیحاتی هستند. پس از آغاز جنگ اوکراین در ماه فوریه، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان از یک صندوق ویژه 100 میلیارد یورویی خبر داد. با این حال، تا ماه دسامبر طول کشید تا اولین پروژه های تسلیحاتی از جمله خرید جت های جنگنده F-35 از ایالات متحده آغاز شد.

شرایط دسترسی به مهمات هم نشان می دهد که وضعیت در ارتش آلمان چقدر دراماتیک است. بر اساس گزارش‌های ارزیابی‌های داخلی اخیر، نیروهای ارتش فقط می‌توانستند برای چند روز در شرایط اضطراری مقاومت کنند و پس از آن دیگر چیزی برای شلیک نداشتند. اما الزامات ناتو تصریح می کند که کشورهای عضو آن باید تا سال 2031 به مدت 30 روز مهمات در شرایط جنگی احتمالی ذخیره کنند. به گفته وزارت دفاع آلمان برای تحقق این هدف حداقل 20 میلیارد یورو برای ارتش آلمان مورد نیاز است. اما برای سال جاری تاکنون تنها 1.1 میلیارد یورو در نظر گرفته شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: پس از حمله روسیه به اوکراین، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان اطمینان داد که این کشور به هدف هزینه های دفاعی ناتو که در سال 2014 توافق شده بود از این به بعد و به صورت سال به سال دست خواهد یافت. اما آلمان احتمالا امسال هم به هزینه نظامی دو درصد تولید ناخالص داخلی که مد نظر ناتو است دست نخواهد یافت. بر اساس مطالعه موسسه اقتصاد آلمان، احتمالاً تا سال‌های 2024 و 2025 این اتفاق خواهد افتاد.

در ادامه این مطلب آمده است: ارتش آلمان در ساختارهای تصمیم گیری و مدیریتی خود دست و پا چلفتی و تشکلی با سازماندهی ضعیفی در نظر گرفته می شود.

بخش هایی از ارتش آلمان هنوز به طور کامل به عصر دیجیتال نرسیده اند. بوندسوهر در سال 2017 یک فرماندهی سایبری را به عنوان یک سازمان نظامی مستقل راه اندازی کرد. اما وقتی نوبت به شبکه‌سازی سیستم‌های تسلیحاتی یا استفاده از هوش مصنوعی می‌رسد، هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.

در این شرایط لامبرشت، وزیر دفاع سابق آلمان از رویکرد محتاطانه شولتز برای تحویل تسلیحات به اوکراین بدون هیچ اما و اگر حمایت کرد، اما در نهایت آلمان همچنین سلاح‌های سنگین مانند تانک‌های ضدهوایی و هویتزر را بعد از فشارهای گسترده بین المللی برای اوکراین تأمین کرد. تنها اخیرا، پس از یک ماه بن بست، دولت فدرال آلمان تصمیم گرفت نفربرهای زرهی "ماردر" را در اختیار اوکراین قرار دهد. اکنون هم بحث تامین حول تانک های اصلی نبرد از نوع لئوپارد می چرخد ​​و با توجه به جنگ فرسایشی پرهزینه در اوکراین، بعید است این بحث ها پس از آن نیز پایان یابد.

حالا پس از استعفای کریستین لامبرشت، "بوریس پیستوریوس"، رهبری وزارت دفاع آلمان را بر عهده گرفت. لامبرشت صبح دوشنبه در بیانیه‌ای کتبی اعلام کرده بود که از سمت وزیر دفاع کناره گیری می کند.

حالا وظایف بزرگی در این مسئولیت در انتظار پیستوریوس است. وضعیت سربازان اسفبار است، و با توجه به حمله روسیه به اوکراین، نیاز فوری به بازسازی ارتش وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 982869