tga
08 بهمن 1401 - 19:51

«بیماران صعب العلاج» پوشش بیمه‌ای رایگان را از سامانه شهروندی دریافت کنند

نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: با سامانه ای شدن پوشش بیماران خاص و صعب العلاج در کشور، پرونده بیماران واقعی شناسایی می شود و با نشان دار کردن آن ها، این تعرفه ها و بسته خدمتی به بیماران واقعی می رسد.

فاطمه محمدبیگی نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر مجمع نمایندگان در کارگروه بیماران خاص و صعب العلاج در گفت وگو با خبرنگار فارس در قزوین، اظهار کرد: سومین جلسه کارگروه بیماران خاص و صعب العلاج برگزار شد و بر این اساس تاکنون ۴۵۷ میلیون تومان به ۴۹ پرونده مرتبط اختصاص یافته است.

وی افزود: این اقدام در راستای عدالت اجتماعی و کاهش هزینه های بیماران و کمک به خانواده های دارای بیماران خاص و صعب العلاج صورت گرفته که تاکنون وجود نداشته است و این امر نشان می دهد بحث حمایت از بیماران خاص و خانواده های آن ها برای ما اهمیت دارد.

نماینده قزوین، البرز و آبیک خاطر نشان کرد: ۵ درصد اعتبار این موضوع در دست شورا است و ۹۵ درصد باقی به شکل بسته های خدمتی برای افراد دارای بیکاری در ۲۷ بیماری تعریف شده و سایر ۸۰ عنوان بیماری بسته خدمتی ندارند.

محمدبیگی یادآور شد: بیماری هایی که بسته خدمتی ندارند به صورت موردی با معرفی به کارگروه و با برگزاری جلسات کمیته این کارگروه به شکل فنی با ارائه اسناد و مدارک بیماری، به آن ها هزینه پرداخت می شود.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات ما این است که متاسفانه سازمان تامین اجتماعی هنوز به شکل سامانه ای این بسته را به اجرا در نیاورده و عدم اجرای این تکلیف در سازمان باعث شده در سطح بیماران و خانواده های آنها به مشکل بخوریم و عملا بیکاران تحت پوشش تأمین‌ اجتماعی نمی توانند از این زمینه بهره بگیرند اما برای سایر بیمه ها عملیاتی شده است.

محمدبیگی تاکید کرد: صندوق بیماران خاص و صعب العلاج مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی است و مجموعا ۵ هزار میلیارد تومان از این ردیف به سازمان بیمه سلامت و ۲ هزار میلیارد تومان هم به هلال احمر برای کمک به بیماران  صعب العلاج و خاص در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: این کارگروه برای اولین بار در سطح کشور و استان ها برگزار شده و مقرر شد مشکل تامین اجتماعی در سطح کشور مطرح و بیمه بتواند پاسخگوی عدم اجرای موضوع باشد.

نماینده قزوین، البرز و آبیک عنوان کرد: نکته دیگر در خصوص بیماران ام اس این است که متاسفانه این آیین نامه عملیاتی نشده و باید در سطح کشور حل شود، البته ناباروری هم به دلیل وجود مغایرت در بعضی مقررات در این کارگروه قابل حل نیست و باید تلاش کنیم حل شود.

محمدبیگی همچنین گفت: دولت تلاش می کند با بسته های نشاندار خدمتی به نوعی کمک هزینه بیماران صعب العلاج را افزایش دهد تا از لحاظ اقتصادی، تامین درمان، تجهیزات پزشکی و تامین دارو در شرایط بهتری قرار گیرند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با سامانه ای شدن این بخش در کشور، بتوانیم پرونده بیماران واقعی را شناسایی و با نشان دار کردن آن ها، این تعرفه ها و بسته خدمتی را به بیماران واقعی برسانیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بیماران خاص پوشش بیمه‌ای را با نشان‌دار شدن دریافت می‌کنند، درباره ثبت‌نام از بیماران صعب العلاج در سامانه بیمه سلامت ایران، اضافه کرد: ثبت‌نام از بیماران به دو صورت حضوری در ادارات کل استانی و الکترونیک از طریق سامانه شهروندی به آدرس bimehsalamatiranian.ir انجام خواهد شد.

نماینده قزوین، البرز و آبیک ادامه داد: نکته دیگری که وجود دارد این است که با اینکه کشور مشکل اقتصادی شدیدی دارد اما با اختصاص مبلغ در این موضوع دنبال ایجاد رضایت در بین آحاد مردم هستیم.

محمدبیگی در پایان گفت: اعتبار ماده قانونی در استان ۹۰۰ میلیون تومان بود که طی هفته های اخیر به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003363