tga
12 دی 1401 - 15:43

بالا گرفتن مجدد بحث‌ها بین مقامات آلمانی درباره چگونگی مقابله با بحران انرژی

رسانه‌های آلمانی از بالا گرفتن مجدد بحث‌ها و اختلاف نظرها بین مقامات آلمانی درباره چگونگی مقابله با بحران انرژی و کمبودهای احتمالی در آینده خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بحث ها درباره چگونگی مقابله با بحران گازی و کمبودهای احتمالی انرژی در زمستان بار دیگر بین مقامات آلمانی بالا گرفته است.

روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان در مطلبی نوشت: کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان از حزب لیبرال دموکرات مقاله ای را منتشر کرده که در آن خواستار یک نقطه عطف در سیاست اقتصادی با مالیات و مقررات کمتر شده است. اکنون او قیمت های بالای انرژی را به عنوان شرایطی عادی که تا مدتها همراه آلمان خواهد بود توصیف کرده و همچنین خواستار لغو ممنوعیت فرکینگ برای استخراج گاز شده است.

لیندنر با این رویکرد خود همچنین اختلاف با شرکای ائتلافی خود حزب سوسیال دموکرات و سبزها را می پذیرد. در جدیدترین مورد، او عمدتاً با رابرت هابک ، وزیر اقتصاد از حزب سبز اختلاف نظر پیدا کرده است . وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرده بود که امیدوار است تا پایان سال 2023 قیمت بالای گاز برای مصرف کنندگان کاهش یابد.

هابک به گسترش پایانه های گاز مایع اشاره کرده بود. وی تاکید کرده بود که اگر زیرساخت‌های واردات گاز مایع با سرعت فعلی گسترش یابد، آنگاه قیمت‌های بازار جهانی را نیز به دست خواهیم آورد که بسیار پایین‌تر از آنچه اکنون داریم خواهد بود.

اما "کریستین لیندنر" مخالف این اظهارات هابک بوده و در گفتگویی با نشریه بیلد آلمان اظهار داشت: گاز از طریق پایانه های گاز مایع به دلایل لجستیکی گرانتر از گاز خط لوله روسیه است. وی افزود: بنابراین سطح قیمت همچنان بالاتر باقی خواهد ماند.

به گفته لیندنر ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی همچنین باید در سال جدید ممنوعیت فرکینگ در آلمان را لغو کند. به این ترتیب می توان گاز بیشتری را در آلمان به دست آورد.

با این حال، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان از حزب سوسیال دموکرات تازه در ماه دسامبر به وضوح روش فرکینگ را رد کرد. فرکینگ از سال 2017 در آلمان ممنوع شده است. شولتز استخراج گاز شیل را به یک سراب تشبیه کرده و گفته است: وقتی به آن نزدیک می شوید، در هوا ناپدید می شود.

جوتا پائولوس، نماینده سبز پارلمان اروپا هم در اظهاراتی گفته است: فرکینگ در آلمان با جمعیت بالا مشکلاتی را ایجاد می کند.

به این ترتیب حتی بارزتر از حزب سوسیال دموکرات نگرش منفی نسبت به روش فرکینگ در میان سبزها وجود دارد. از دیدگاه وزارت محیط زیست آلمان به رهبری استفی لمکه (سبزها)، ساخت زیرساخت های مورد نیاز برای استخراج گاز شیل سال ها طول می کشد.

جوتا پائولوس، نماینده سبز پارلمان اروپا نیز معتقد است که ابتکار لیندنر برای تغییر چیزی در مورد قیمت های بالای مصرف کننده با ترویج گاز شیل کافی نیست. وی به روزنامه تاگس اشپیگل گفت: ایده اینکه بتوانیم با لغو ممنوعیت فرکینگ بر نرخ تورم در سه سال آینده تأثیر بگذاریم، تقریباً به همان اندازه واقع بینانه است که یک رآکتور همجوشی هسته ای تجاری در دهه آینده بسازیم.

بر اساس گزارش‌های دولتی، دانشمندان در ایالات متحده آمریکا در ماه گذشته به پیشرفت‌هایی در زمینه همجوشی هسته‌ای دست یافتند. با این حال، با استفاده تجاری از این فناوری هنوز فاصله زیادی وجود دارد.

ایالات متحده همچنین به عنوان یک پیشگام در فناوری فرکینگ دیده می شود. پائولوس گفت: نگاهی دقیق تر به مناطق فرکینگ در ایالات متحده همچنین روشن می کند که چه مشکلاتی در آلمان به وجود می آید که بسیار متراکم تر است. وی تاکید کرد: بنابراین بهتر است تمام انرژی خود را صرف بهره وری انرژی و انرژی های تجدید پذیر در آلمان کنیم.

عرضه گاز برای آلمان در زمستان امسال و به ویژه زمستان آینده بسیار مهم است. به دلیل آب و هوای معتدل، اخیراً انبارهای گاز در آلمان دوباره پر شده است. سطح پر شدن فعلی 89.7 درصد است. در ابتدای فوریه با توجه به ارزیابی وزارت امور اقتصادی میزان پر شدن همچنان باید حدود 40 درصد باشد.

هر چه در زمستان جاری گاز بیشتری مصرف شود، پر کردن مخازن ذخیره از بهار آینده این بار بدون واردات روسیه دشوارتر خواهد بود.

از طرفی باربل بس، رئیس پارلمان آلمان از درخواست‌های مکرر حزب لیبرال دموکرات و مخالفان برای طولانی‌تر شدن زمان کار نیروگاه هسته‌ای انتقاد کرده است. باس در گفتگویی با یک رسانه آلمانی زبان گفت: بیایید خودمان را گول نزنیم؛ اگر بخواهیم اکنون میله های سوخت جدید بخریم، نیروگاه های هسته ای قدیمی ممکن است تا 20 سال دیگر کار کنند. اما همانطور که مشکلات بزرگ در فرانسه نشان می دهد، خطرات بالا هستند.

وی افزود: ما قطعاً باید آن را در آخرین تمدید تا آوریل 2023 رها کنیم، به این بحث پایان دهیم و گسترش انرژی های تجدیدپذیر را تسریع کنیم.

بس همچنین گفت که روند تحول انرژی در کشور برای مدت طولانی مسدود شده است، زیرا آلمان به گاز و نفت ارزان روسیه متکی بوده است. به گفته وی حفظ انرژی هسته‌ای باعث کند شدن دوباره تحولات لازم می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از مشکلات تا به امروز حل نشده است، بیش از همه مسئله زباله های هسته‌ای که هیچ کس نمی خواهد.

در پایان ماه دسامبر، "ولکر ویزینگ"، وزیر حمل و نقل فدرال آلمان بار دیگر در مورد خروج هسته‌ای که به اواسط آوریل موکول شده بود ابراز تردید کرد. وی به روزنامه‌های گروه رسانه‌ای فونکه گفت: تقاضا برای برق به سرعت در کشور افزایش می یابد. وقتی صحبت از تولید برق می شود، نباید هیچ تابویی حتی در مورد طول عمر هسته‌ای وجود داشته باشد. این اظهارات اعتراض سبزها را برانگیخت.

"زیگفرید راسورم"، رئیس صنعت آلمان هم می تواند عمر طولانی تر نیروگاه‌های هسته‌ای در آلمان را پس از اواسط آوریل تصور کند. راسوورم به خبرگزاری آلمان گفت: ما در حال حاضر می بینیم که چقدر به هر کیلووات ساعت برق نیاز داریم، به ویژه در ماه های زمستانی که آفتاب و باد کم است. سخت است که همسایگان اروپایی خود را وادار به همبستگی کنیم و در عین حال نیروگاه های برق ایمن را در کمبود فعلی تعطیل کنیم.

رئیس فدراسیون صنایع آلمان (BDI) همچنین تاکید کرد: ما هنوز تست استرس واقعی را در ماه های آینده پیش رو داریم، اگر اشتباه شود، ممکن است بحث دوباره شروع شود، در نهایت سیاست باید مسئولیت پذیر اقدام کند. وی افزود: قطعاً باید به موقع تحلیلی انجام شود که انرژی هسته‌ای چقدر برای پایداری شبکه برق در زمستان امسال مهم بوده است.

به دلیل بحران انرژی، حذف تدریجی هسته ای در آلمان، که در واقع برای پایان سال برنامه ریزی شده بود، سه ماه و نیم دیگر به تعویق افتاده و به اواسط آوریل موکول شد. این تصمیم توسط اولاف شولز صدر اعظم آلمان و پس از اختلاف طولانی بین سبزها و حزب لیبرال دموکرات اتخاذ شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 950247